3 kwiecień 2024

Nocne poszukiwania zaginionej 92-latki i pozytywne zakończenie działań o poranku

fot. KMP w Wałbrzychu
Boguszowscy policjanci, przy wsparciu wałbrzyskich funkcjonariuszy oraz innych zaangażowanych w działania służb, poszukiwali 92-letniej mieszkanki tej miejscowości, która nie informując rodziny o swoich planach, wyszła we wtorek około godziny 16:30 z miejsca zamieszkania i do nastania zmroku nie powrócił do domu. Funkcjonariusze jeszcze tego samego wieczora rozpoczęli działania poszukiwawcze, które ostatecznie pozytywny efekt przyniosły w środkowy poranek. Kobieta została odnaleziona przez patrolujących na quadach tereny leśne strażaków. Na szczęście seniorce, pomimo iż była wyziębiona, nic się nie stało.
REKLAMA

Każde zgłoszenie o zaginięciu policjanci traktują bardzo poważnie. Dlatego niezwłocznie po otrzymaniu po zmroku takiej informacji od najbliższej rodziny kobiety, dyżurny miejscowego komisariatu podjął decyzję o przygotowaniu działań poszukiwawczych. Mundurowi od razu rozpoczęli sprawdzanie miejsc, w których najczęściej pojawiała się 92-latka. Poinformowani o zdarzeniu zostali pracownicy nadzorujący monitoring miejski. Z przeprowadzonych ustaleń wynikało, że seniorka ostatni raz widziana była około godziny 17:30, kiedy szła ul. Kusocińskiego.

Alarm tego wieczora ogłoszony został dla całego stanu osobowego boguszowskiej jednostki, ale wsparcia w akcji udzielili także będący w służbie policjanci z wałbrzyskiej komendy. Łącznie było to blisko 40 funkcjonariuszy. Na miejsce przyjechał przewodnik z psem służbowym z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. W pomoc zaangażowała się także Straż Miejska z Boguszowa-Gorc oraz strażacy z Państwowej Straży Pożarnej oraz z miejscowego OSP.

Jako że nocne działania nie przyniosły pożądanego skutku, od godzin porannych zostały one wznowione, tym razem dodatkowo przy wsparciu ratowników GOPR i policjantów z Głuszycy. Pozytywne informacje pojawiły się tuż przed godziną 9:00. Strażacy poruszający się na quadach zauważyli kobietę leżącą w trudno dostępnym miejscu kompleksie leśnym. Szybko potwierdziło się, że to była zaginiona 92-latka. Kobieta znajdowała się w znacznej odległości od miejsca swojego zamieszkania. Na szczęście była cała i zdrowa. Twierdziła, że w godzinach nocnych zgubiła się i nie potrafiła już odnaleźć drogi powrotnej do domu.

Na miejsce zbiróki mundurowi wezwali zespół ratownictwa medycznego, aby specjaliści przebadali 92-latkę. Po zakończonych czynnościach kobieta ostatecznie zostanie przez policjantów przekazana najbliższej rodzinie.

To kolejne w ostatnim czasie policyjne poszukiwania, które zakończyły się sukcesem. Podziękowania za udaną akcję należą się wszystkim zaangażowanym w działania służbom ratowniczym.

Policjanci w trosce o bezpieczeństwo apelują po raz kolejny do osób zajmujących się seniorami o uważniejszą opiekę. Najczęstszą przyczyną zaginięć w przypadku starszych osób jest zazwyczaj stan chorobowy. Bardzo często seniorzy cierpią na zaburzenia demencyjne związane z chorobą Alzheimera, przebytymi wylewami czy zawałami, a także wynikającymi po prostu z podeszłego wieku. W związku z tym najczęściej nie pamiętają drogi powrotnej do domu, nie potrafią też zapytać o drogę innych osób, ani skorzystać z udzielonych im wskazówek. Z racji wieku zwiększona jest też urazowość i wypadkowość, a po trafieniu do szpitala nie zawsze osoba starsza jest w stanie powiedzieć nami kim jest oraz kogo powiadomić o zaistniałej sytuacji.

Zapobieganie – ważne zasady:

  • Jeśli osoba starsza cierpi na zaburzenia pamięci warto w jej odzież wszyć „metki” z danymi kontaktowymi, warto dodać informację o chorobach, czy przyjmowanych lekach ratujących życie.
  • Jeśli osoba przyjmuje leki, szczególnie te ratujące życie, należy dopilnować aby zawsze je miała przy sobie.
  • Warto zadbać, aby osoba starsza wychodząc z domu miała przy sobie telefon z wpisanymi danymi do najbliższych. Ważne, aby był to odbiornik z baterią o długim czasie pracy.
  • Warto rozważyć zaopatrzenie osoby starszej w specjalny lokalizator pozwalający na szybkie zlokalizowanie miejsca przebywania, czy tez przekazujący informację o opuszczeniu rejonu zdefiniowanego jako bezpieczny.
  • Dobrze jest wiedzieć jaką garderobę posiada nasz bliski, tak abyśmy potrafili opisać jej wygląd w przypadku zaginięcia.
  • Jeśli nasz senior mieszka sam, należy co najmniej raz dziennie nawiązać kontakt, uczulić również sąsiadów, aby zwracali uwagę na niepokojące sygnały.
  • Warto znać miejsca, w które zwyczajowo udaje się nasz bliski, np. na spacery, czy też zakupy.

Działanie po zaginięciu:

  • Niezwłocznie powiadommy najbliższą jednostkę Policji.
  • Przygotujmy jak najwięcej informacji na temat seniora – jak był ubrany, gdzie zazwyczaj wychodził, jaki jest jego stan zdrowia.
  • Przeszukajmy najbliższą okolicę, pokażmy zdjęcie osoby zaginionej w okolicznych sklepach.
  • Sprawdźmy adresy znajomych, rodziny, informując ich o zdarzeniu, zaangażujmy ich do pomocy.

Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
kom. Marcin Świeży

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Wałbrzych
17.5°C
wschód słońca: 05:31
zachód słońca: 20:13
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Wałbrzychu

kiedy
2024-05-12 16:00
miejsce
Filharmonia Sudecka, Wałbrzych,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-12 19:00
miejsce
Filharmonia Sudecka, Wałbrzych,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-15 19:00
miejsce
Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-23 18:00
miejsce
Teatr Zdrojowy, Szczawno-Zdrój,...
wstęp biletowany