reklama
kategoria: Rolnictwo i Hodowla
13 sierpień 2024

Ryzyko zakażeń ludzi wirusem Gorączki Zachodniego Nilu jest w Polsce znikome

zdjęcie: Ryzyko zakażeń ludzi wirusem Gorączki Zachodniego Nilu jest w Polsce znikome / fot. PAP
fot. PAP
Ryzyko objawowych zakażeń wirusem Gorączki Zachodniego Nilu, który wykryto u ptaków krukowatych na terenie Warszawy, jest w Polsce bardzo niskie. Człowiek nie może się zarazić od drugiego człowieka poprzez kaszel, kichanie czy dotyk - powiedział PAP Marek Waszczewski, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Sanitarnego.
REKLAMA

„Nie ma w tym momencie żadnego powodu do niepokoju” – zapewnił w rozmowie z PAP Marek Waszczewski, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Sanitarnego. Jak podkreślił, trzeba po prostu zachowywać zdrowe zasady higieny.

We wtorek Główny Lekarz Weterynarii i Główny Inspektor Sanitarny we wspólnym komunikacie podali, że w pięciu z siedmiu próbek pochodzących od wron siwych w Warszawie stwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa Gorączki Zachodniego Nilu. Badania wykonano, ponieważ od kilku tygodni w stolicy i okolicach umierają ptaki krukowate – wrony, kawki i sroki. Wcześniej wykluczono dwie choroby wirusowe, tj. ptasią grypę oraz rzekomy pomór drobiu.

Gorączka Zachodniego Nilu jest chorobą wirusową odzwierzęcą. "Człowiek nie może się zarazić od drugiego człowieka poprzez kaszel, kichanie czy dotyk. Dlatego w aktualnej sytuacji ryzyko zakażeń wirusem Gorączki Zachodniego Nilu w naszym kraju należy uznać za bardzo niskie” – wyjaśnił PAP rzecznik prasowy GIS. Dodał, że wirus ten przenosi się głównie za pośrednictwem owadów krwiopijnych, jak komary czy meszki. Najczęstszym wektorem tej choroby jest komar z gatunku Culex pipiens, występujący powszechnie w Europie.

Waszczewski przypomniał, że infekcja tym wirusem ma w zdecydowanej większości u ludzi przebieg bezobjawowy. „Tylko u 20 proc. pacjentów pojawiają się objawy. Infekcja ma wówczas nagły początek, pojawia się gorączka, bóle głowy, pleców, mięśni, bóle brzucha i biegunka, może wystąpić wysypka. I jeżeli jakiekolwiek objawy, które u siebie obserwujemy nas zaniepokoją, oczywiście powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem” – wyjaśnił rzecznik prasowy GIS. U 1 proc. Gorączka Zachodniego Nilu może mieć przebieg ciężki z objawami neurologicznymi.

Waszczewski zaznaczył, że podczas postępowania z martwymi zwierzętami należy zachować ostrożność. Nie powinniśmy dotykać żadnych martwych zwierząt. „Osoby, które nie zajmują się tym zawodowo, powinny unikać kontaktu z martwymi zwierzętami, np. ptakami; natomiast osoby, które zawodowo odpowiadają za kwestie związane z utrzymaniem czystości w przestrzeni publicznej, powinny używać środków ochrony osobistej, czyli rękawic, maseczek ochronnych i okularów” – tłumaczył rzecznik prasowy GIS.

Dodał, że również w kontakcie ze zwierzętami domowymi (w tym kotami, psami), zwłaszcza jeśli wychodzą poza dom, powinniśmy zachować racjonalne zasady higieny.

„Jeżeli napotkamy ptaki dziwnie się zachowujące czy martwe, należy zawiadomić odpowiednie organy w danej gminie. W Warszawie na przykład można to zrobić dzwoniąc do Straży Miejskiej czy na numer Centrum Kontaktu 19115” – przypomniał rzecznik GIS. Dodał, że bezpieczne usuwanie martwych zwierząt z przestrzeni publicznej należy do zadań własnych samorządu terytorialnego.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control) podaje na swojej stronie internetowej, że sezonowy wzrost zakażeń wirusem Gorączki Zachodniego Nilu u ludzi jest w tym w roku obserwowany w Europie od lipca.

Na dzień 31 lipca 2024 r. odnotowano 69 takich zakażeń w 8 krajach Europy, takich jak: Grecja (31), Włochy (25), Hiszpania (5), Austria (2), Węgry (2), Serbia (2) oraz Francja i Rumunia (po jednym). Łączna liczba zgonów z powodu tej choroby wyniosła osiem – w Grecji, we Włoszech i w Hiszpanii (https://www.ecdc.europa.eu/en/news-events/west-nile-virus-season-full-swing-europe).

Zgodnie z zaleceniami ECDC ochrona przed zakażeniem wirusem Gorączki Zachodniego Nilu to przede wszystkim ochrona przed ukąszeniami komarów, tj. stosowanie skutecznych repelentów, ubrań zakrywających większość ciała oraz spanie w pomieszczeniach zabezpieczonych przed wlatywaniem komarów. (PAP)

Autorka: Joanna Morga

jjj/ bar/ jpn/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wałbrzych
4.4°C
wschód słońca: 07:50
zachód słońca: 15:52
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Wałbrzychu

kiedy
2024-12-18 19:00
miejsce
Stara Kopalnia, Wałbrzych, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 21:00
miejsce
Teatr Zdrojowy, Szczawno-Zdrój,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-06 19:00
miejsce
Teatr Zdrojowy, Szczawno-Zdrój,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-10 12:00
miejsce
Stara Kopalnia, Wałbrzych, ul....
wstęp biletowany