24 styczeń 2021

Wałbrzych: 250 osób dziennie będzie szczepionych w nowym punkcie szczepień w Starej Kopalni

fot. By RafalSs - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=40286691
Od poniedziałku na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu rusza punkt szczepień, gdzie dziennie ma być szczepionych 250 osób. „Przy pewnej sprawności logistycznej i organizacyjnej jesteśmy w stanie w tym miejscu szczepić nawet do tysiąca osób dziennie” – zapowiedział prezydent Wałbrzycha.
REKLAMA

Centrum szczepień w Starej Kopalni powstało w porozumieniu władz miasta z wojewodą dolnośląskim, marszałkiem województwa oraz dyrekcją Specjalistycznego Szpitala im. Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu.

„W ciągu ostatnich kilku dni, po otrzymaniu decyzji od pana wojewody, w tempie błyskawicznym, rozpoczęliśmy przygotowania i stworzyliśmy - w naszej ocenie - dobrze przygotowane miejsce, aby na początku szczepić tu ok. 250 osób dziennie. Uważamy, że przy pewnej sprawności logistycznej i organizacyjnej jesteśmy w stanie w tym miejscu wyszczepić nawet do tysiąca osób dziennie. Oczywiście kluczem jest dostępność zarówno szczepionek, jak i kadry medycznej” – mówił podczas niedzielnej konferencji prasowej prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Zapowiedział też, że jeśli będzie taka potrzeba, miasto jest gotowe udostępnić na potrzeby szczepień drugi budynek, w którym mieści się Centrum Ceramiki. „Wszystkie te pomieszczenia są jakby stworzone do tego, żeby bezpiecznie podawać tu szczepionki. Są przestronne, dzięki czemu pozwalają na zachowanie dystansu, a także bardzo dobrze wentylowane. Znajduje się tu też obszerny parking, który całkowicie będzie przeznaczony dla osób, które się tutaj szczepią” – tłumaczył Szełemej.

Szczepienia będą odbywać się od godz. 8 do 20, przez siedem dni w tygodniu. W jednej z hal zrewitalizowanego obiektu przygotowano pięć odizolowanych od siebie stanowisk, gdzie zapisana osoba będzie mogła wypełnić kwestionariusz kwalifikujący do szczepienia. Następnie przeprowadzany zostanie wywiad lekarski, po którym pacjent przejdzie do jednego z pięciu punktów szczepień. Osoba, która otrzyma szczepionkę uda się do sali, w której przygotowano kilkadziesiąt miejsc, aby przez minimum 15 minut pozostać na obserwacji. W budynku przygotowano też punkt pierwszej pomocy.

Jak powiedziała Mariola Dudziak, dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. A. Sokołowskiego w Wałbrzychu, który jest operatorem punktu, ze względu na warunki infrastrukturalne tak bezpieczne i komfortowe szczepienia nie byłyby możliwe, gdyby miały odbywać się w szpitalu przy ul. Sokołowskiego, czy przy ul. Batorego. „Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia to jedyne takie miejsce, w którym szczepienia na tak szeroką skalę mogą być w Wałbrzychu przeprowadzane” – wskazała.

Do tej pory wałbrzyski szpital zaszczepił już niemal 3 tys. osób z grupy zero. (PAP)

autorka: Agata Tomczyńska

ato/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
dolnośląskie
63266
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Wałbrzychu

kiedy
2021-10-16 19:00
miejsce
Teatr Zdrojowy, Szczawno-Zdrój,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-17 19:00
miejsce
Hala Aqua Zdrój, Wałbrzych, ul....
wstęp biletowany