16 luty 2021

Dolnośląskie samorządy w dobie pandemii – jak realizują nowe inwestycje na rzecz lokalnych społeczności?

fot. nadeslane
Trwająca pandemia zdeterminowała życie gospodarcze i społeczne w Polsce, a jej skutki będą odczuwane jeszcze przez długi czas. Jest też nie lada wyzwaniem dla samorządów i małych lokalnych społeczności – w większości polskich gmin zapadła decyzja m.in. o zmniejszeniu skali niektórych inwestycji. Na Dolnym Śląsku są jednak miejscowości, które mimo pandemii realizują nowe projekty i rozwijają życie swoich mieszkańców. Jak to robią?
REKLAMA
Polskie samorządy musiały w ub. roku radzić sobie w trudnej sytuacji nowych obostrzeń, kupując dodatkowe środki ochronne, czy dostosowując się do pracy i edukacji zdalnej. Największą przeszkodą były ograniczone fundusze. Jak pokazał 2020 rok jednym z najważniejszych źródeł finansowania okazały się dotacje i granty pochodzące z programów społecznych. Wśród nich był program grantowy „WzMOCnij swoje otoczenie”, nagradzający najlepsze projekty służące rozwojowi wspólnej przestrzeni publicznej. Idea programu jest zbliżona do znanego i sprawdzonego rozwiązania, jakim jest budżet partycypacyjny, dzięki któremu mieszkańcy mogą aktywnie zmieniać swoją okolicę.


Urząd w walce z pandemią 

Gmina Bolków otrzymała grant w ramach programu „WzMOCnij Swoje Otoczenie”, który przeznaczyła na zakup defibrylatora AED wraz z montażem punktu informacyjnego dotyczącego bieżącej sytuacji epidemiologicznej w kraju i regionie oraz zasad udzielania pierwszej pomocy.

- Zakup defibrylatorów planowaliśmy już od dłuższego czasu.. Pandemia pokazała, że najważniejsze jest zdrowie, ale też wywróciła finanse niejednej gminy. Jest to jednak sprzęt, który ma ratować życie, a z takiego projektu nie wolno nam zrezygnować, dlatego pozyskaliśmy środki z programu grantowego i udało się! W czasie zwiększonej liczby zachorowań na COVID-19 wszyscy bali się, że karetka nie dojedzie do najbardziej potrzebujących. Teraz, dzięki defibrylatorowi pomocy może udzielić każdy. Mamy nadzieję, że już niedługo taki sprzęt stanie się wyposażeniem najważniejszych miejsc w każdej polskiej gminie

– mówi Grzegorz Kucab Burmistrz Bolkowa.

- Dodatkowo dzięki wsparciu programu w miejscowości Jastrowiec postawiono altany, w których mieszkańcy będą mogliby bezpiecznie spotkać się, z zachowaniem dystansu społecznego. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się również punkt informacyjny stojący na płycie Rynku w Bolkowie. Potrzeba montażu infokiosku wynikała głównie z braku dostępu do Internetu przez wielu mieszkańców naszej gminy, a co za tym idzie braku dostępu do bieżących informacji dotyczących epidemii i zasad ochrony przed zakażeniem. W tych trudnych czasach kiedy jeszcze bardziej dbamy o swoje bezpieczeństwo postanowiliśmy w ramach otrzymanego grantu zakupić stojak automatyczny do dezynfekcji rąk. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że dzięki pozyskanym środkom udało się poprawić bezpieczeństwo mieszkańców naszej Gminy

– dodaje Burmistrz Bolkowa.


Aktywizacja mieszkańców

Kolejnym laureatem programu „WzMOCnij swoje otoczenie” jest Koło Gospodyń Wiejskich z Mokrzeszowa. Z jego inicjatywy w Mokrzeszowie powstał parking dla rowerów. Wytyczono także ścieżkę rowerową. 

- Mieszkańcy naszej miejscowości chętnie poruszają się rowerami, ale brakowało miejsca gdzie bezpiecznie mogą je zostawić, a także gdzie turyści będą mogli jeździć rekreacyjnie podziwiając okolice. Dlatego wpadliśmy na pomysł budowy parkingu rowerowego oraz malowniczo położonej trasy dla jednośladów

– mówi Paweł Dziurdzia, Radny Gminy Mokrzeszów.

W centrum miejscowości zamontowana została zabudowana wiata rowerowa, wyposażona w stojaki na ten sprzęt. Pod wiatą ułożona została kostka brukowa, a obok już na wiosnę pojawią się nasadzenia krzewów. Grant pozwolił również na wyznaczenie trasy rowerowej.

- Projekt powstał w centralnej części miejscowości, aby zachęcić mieszkańców nie tylko do aktywności fizycznej i podziwiania natury w okolicach Mokrzeszowa, ale również po to, aby mieszkańcy zamienili samochody na bardziej ekologiczny transport rowerowy. W pobliżu miejsca gdzie powstał parking znajdują się bowiem przystanki autobusowe, boisko piłkarskie, kościół czy świetlica wiejska w związku z czym potrzebne było miejsce przesiadkowe, albo służące do pozostawienia roweru na czas załatwiania spraw „na mieście”

– dodaje Radny.

Program „WzMOCnij swoje otoczenie” to inicjatywa Polskich Sieci Elektroenergetycznych – krajowego operatora elektroenergetycznego systemu przesyłowego. W II edycji programu organizator nagrodził aż 107 pomysłów o wartości ponad 2 milionów złotych. 
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
dolnośląskie
63266
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Wałbrzychu

kiedy
2021-10-16 19:00
miejsce
Teatr Zdrojowy, Szczawno-Zdrój,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-17 19:00
miejsce
Hala Aqua Zdrój, Wałbrzych, ul....
wstęp biletowany