reklama
kategoria: Polityka
23 kwiecień 2025

Sztuczna inteligencja kluczowa dla bezpieczeństwa Polski

zdjęcie: Sztuczna inteligencja kluczowa dla bezpieczeństwa Polski / fot. PAP
fot. PAP
Kandydat KO Rafał Trzaskowski zapowiedział, że - jeśli zostanie prezydentem - to rozwój sztucznej inteligencji stanie się kluczowym elementem narodowej strategii rozwoju. Podczas swojego wystąpienia na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach Trzaskowski przekonywał, że sztuczna inteligencja jest kluczowym elementem bezpieczeństwa Polski.
REKLAMA

W pierwszym dniu EKG odbywającego się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach kandydat KO na prezydenta wskazywał, że sztuczna inteligencja to "kwestia suwerenności".

Zasygnalizował, że technologia, tak samo jak kapitał, ma swoją narodowość. "I musimy zapewnić nam niezależność w tym obszarze. My witamy wszystkie inwestycje, również inwestycje amerykańskie i bardzo dobrze, one również składają się na nasze bezpieczeństwo, ale musimy również zadbać o to, żeby Europa, żeby Polska mogła w tym zakresie rozwijać swoje własne technologie, swoje własne umiejętności" – powiedział Trzaskowski.

Trzaskowski zadeklarował, że - jeśli zostanie prezydentem - "uczyni rozwój sztucznej inteligencji kluczowym elementem narodowej strategii rozwoju i bezpieczeństwa państwa". "Włączę obszar sztucznej inteligencji jako integralną część prac Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Biura Bezpieczeństwa Narodowego" – stwierdził. Wskazywał, że rozwój sztucznej inteligencji jest jedną ze spraw kluczowych dla polskiej gospodarki.

Trzaskowski mówił również m.in. o tym, że "bez taniej i dostępnej energii nie będzie konkurencyjnego przemysłu i nowoczesnych usług cyfrowych". Według kandydata KO "musimy mieć jasną wizję transformacji energetycznej, która jest procesem społecznym". "Dziś to węgiel, gaz i odnawialne źródła energii, a w przyszłości atom i odnawialne źródła energii będą absolutną podstawą naszego miksu energetycznego" – zaznaczył.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że transformacja energetyczna musi uwzględniać aspekt społeczny. W jego ocenie powinna mieć charakter ewolucyjny, a nie rewolucyjny, powinna wspierać tworzenie nowych miejsc pracy.

Kandydat KO przypomniał o swojej koncepcji, która zakłada stworzenie na terenie woj. podkarpackiego okręgu przemysłowego, który będzie skupiał się na produkcji technologii wojskowych. "Te inwestycje w ciągu dekady mogą sięgnąć 100 mld zł. Mamy wreszcie coraz więcej zamówień, mamy wreszcie politykę państwa, która ma na celu wzmacnianie naszych zdolności przemysłowych" – zaznaczył.

Trzaskowski powtórzył też swoje słowa o "końcu naiwnej globalizacji". Jego zdaniem Polska i UE powinny inwestować we własne zdolności przemysłowe; przede wszystkim powinny doprowadzić do równej konkurencji pomiędzy podmiotami z i spoza wspólnoty. "Równe reguły gry dla naszych podmiotów polskich, europejskich i – co najważniejsze – tych spoza Europy. Jeżeli my mamy wyśrubowane standardy, to wszyscy muszą się do tych standardów dopasować. To rzecz właściwie absolutnie oczywista i dlatego tak donośnie mówię o patriotyzmie gospodarczym" – powiedział.

Dodał, że potrzebne są cła węglowe, podatki od śladu węglowego oraz pełna kontrola łańcuchów dostaw, a UE powinna być niezależna m.in. w kwestii produkcji amunicji oraz leków.

Kandydat KO przekonywał też, że nie da się wzmacniać polskiej i europejskiej konkurencyjności bez deregulacji. Zapowiedział, że - jeśli zostanie prezydentem - będzie naciskał, aby proces deregulacji zakończył się sukcesem.

Wśród koniecznych zmian krajowych wymienił m.in. niekaranie za niecelowe błędy, skrócenie okresu przedawnień zobowiązań podatkowych oraz ograniczenie nadużyć w stosowaniu aresztów tymczasowych w sprawach gospodarczych. Natomiast wśród koniecznych zmian europejskich wskazał m.in. nienakładanie kolejnych obciążeń gospodarczych, takich jak ETS2.

ETS2 to unijny system handlu uprawnieniami do emisji CO2, ma na celu redukcję gazów cieplarnianych w sektorach dotąd nieobjętych regulacjami. Ma wejść w życie w 2027 r.

Trzydniowy 17. Europejski Kongres Gospodarczy odbywa się pod hasłem "Razem dla bezpiecznej przyszłości". Główne nurty tematyczne EKG to szeroko pojęte bezpieczeństwo, konkurencyjność europejskiej gospodarki, zielona transformacja, geopolityka i jej wpływ na biznes, inwestycje i rozwój, a także digitalizacja i nowe technologie. Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej objęła tegoroczny kongres patronatem.(PAP)

pato/ sdd/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wałbrzych
13.6°C
wschód słońca: 05:39
zachód słońca: 20:06
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Wałbrzychu

kiedy
2025-04-29 19:00
miejsce
Teatr Zdrojowy, Szczawno-Zdrój,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-02 19:00
miejsce
Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-08 12:00
miejsce
Stara Kopalnia, Wałbrzych, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-11 15:00
miejsce
Filharmonia Sudecka, Wałbrzych,...
wstęp biletowany