Nasze sumienia nie mogą spocząć, kiedy Putin co noc atakuje cywilów
Konferencja poświęcona odbudowie Ukrainy odbywa się w tym roku po raz czwarty. Poprzednie edycje zorganizowano w szwajcarskim Lugano, Londynie i Berlinie.
Premier Donald Tusk, który zabrał głos na spotkaniu m.in. po premierce Włoch Giorgii Meloni oraz prezydencie Ukrainy Wołodymyrze Zełenskim, podkreślił, że odbudowy Ukrainy nie będzie bez wygranej tego kraju w wojnie, która toczy się „za Europę, a być może nawet za świat i dla świata - takiego, jakim go znamy”.
- To nie jest czas, żeby wymieniać to wszystko, co zrobiliśmy, natomiast myślę, że wystarczy wspomnieć jedną liczbę - 25 mld euro. To jest to, co Polska już wydała w odpowiedzi na rosyjską agresję, jeżeli chodzi o pomoc humanitarną, wsparcie dla uchodźców i pomoc wojskową - podkreślił.
Premier powiedział, że Polska odgrywa specjalną rolę w procesie odbudowy Ukrainy, inwestując m.in. w infrastrukturę drogową i łączność. Zaznaczył, że to przez polskie korytarze przepływa 90 proc. pomocy humanitarnej i wojskowej do Ukrainy. - Te same drogi będą również drogami odbudowy na przyszłość - powiedział.
Zauważył również, że z Polski pochodzi 30 proc. unijnego eksportu do Ukrainy. - Transport, handel, inwestycje - to jest trójkąt, który będzie podstawą, na której będziemy budować, bo odbudowa Ukrainy oznacza również przyłączenie jej do Europy (...) Kładziemy więc fundamenty pod przyszłe członkostwo unijne dla Ukrainy - dodał.
Tusk podkreślił, że z punktu widzenia zarówno Polski, jak i innych państw Europy Środkowo-Wschodniej wolna i suwerenna Ukraina oznacza bezpieczniejszą Unię Europejską. Ukraina uczy pozostałe kraje odwagi, odporności i innowacji - ocenił.
- Z Rzymu, jednej z kolebek naszej cywilizacji, apeluję do całego świata demokratycznego - nasze sumienia nie mogą spocząć, kiedy Putin atakuje cywilów, noc za nocą. Koniec tej wojny musi być naszym wspólnym celem. Teraz jest czas, żeby otworzyć nowy rozdział, rozdział odbudowy Ukrainy w pokoju - zaapelował Tusk.
Celem rzymskiej konferencji jest wspieranie szybkiej odbudowy, ożywienia oraz modernizacji Ukrainy, która ponad trzy lata temu stała się celem rosyjskiej inwazji, a także uwrażliwienie światowej opinii publicznej na konieczność udzielenia pomocy Kijowowi oraz zmobilizowanie wysiłków i zagranicznych inwestycji do takich działań.
W ramach czwartkowej wizyty w Rzymie polski premier spotka się jeszcze m.in. z premierką Włoch, a także połączy się zdalnie z uczestnikami odbywającego się w Wielkiej Brytanii spotkania tzw. koalicji chętnych.
Z Rzymu Sonia Otfinowska (PAP)
sno/ akl/ js/
