Wjeżdżając za sygnalizator upewnij się, że masz zielone światło. Groźnie wyglądająca kolizja na skrzyżowaniu
Policjanci po raz kolejny zwracają się z apelem o ostrożną jazdę i stosowanie się do przepisów Ustawy prawo o ruchu drogowym. Przypominamy, że za samo niestosowanie się do sygnalizatora, w przypadku ujawnienia takiego wykroczenia, funkcjonariusze mogą ukarać kierującego mandatem karnym w kwocie 500 złotych oraz nakładają 6 punktów karnych. Może zostać również sporządzona dokumentacja do sądu, a ten zasądzić grzywnę nawet do 30 tysięcy złotych.
Pamiętamy więc, że sygnały na sygnalizatorze S-1 oznaczają:
- 1) sygnał zielony zezwala na wjazd za sygnalizatora
- 2) sygnał żółty zakazuje wjazdu za sygnalizator, chyba że w chwili zapalenia tego sygnału pojazd znajduje się tak blisko, że nie może być zatrzymany przed nim bez gwałtownego hamowania
- 3) sygnał czerwony zakazuje wjazdu za sygnalizator
- 4) sygnał czerwony i żółty nadawane jednocześnie zakazują wjazdu za sygnalizator i oznaczają, że za chwilę włączy się wygnał zielony
W naszym mieście na większości skrzyżowań dostępne są dla kierujących także dwa inne sygnalizatory S-2 i S-3. I tak nadawany przez sygnalizator S-2 sygnał czerwony wraz z sygnałem w kształcie zielonej strzałki oznacza, że dozwolone jest skręcenie w kierunku wskazanym strzałką w najbliższą jezdnię na skrzyżowaniu. Należy jednak przed sygnalizatorem, o czym także wielu kierujących zapomina, zatrzymać się. W przypadku sygnalizatora S-1 i S-2 ze skrajnego lewego pasa ruchu możliwe jest wykonanie manewru zawracania, chyba, że zakazuje tego znak B-23 „zakaz zawracania”.
Sygnał zielony nadawany przez sygnalizator kierunkowy S-3 dotyczy kierujących jadących w kierunku wskazanym strzałką oraz oznacza, że podczas jazdy w wyznaczonym kierunku nie występuje kolizja z innymi uczestnikami ruchu. I tutaj kolejny przykład, o którym wielu kierujących zapomina. Umieszczona na znaku F-10 lub F-11 strzałka zezwalająca na skręcenie w lewo ze skrajnego lewego pasa ruchu zezwala także na zawracanie chyba, że ruchu kierowany jest sygnalizatorem S-3. Wtedy zawracać nie można.
Pamiętajmy także, że wjazd za sygnalizator przy nadawanym zielonym sygnale na sygnalizatorze jest zabroniony w przypadku, gdy ruch pojazdu utrudniłby opuszczenie jezdni pieszym lub rowerzystom. Niedozwolone jest także tamowanie ruchu na skrzyżowaniu, na co wielu kierujących nie zwraca uwagi.
Przypominamy również o innych przepisach ruchu drogowego, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Wyprzedzajmy tylko w miejscach dozwolonych. Zanim rozpoczniemy wykonywanie manewru powinniśmy upewnić się, że nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Na ścinajmy zakrętów i nie zjeżdżajmy na przeciwległy pas ruchu. Chwila nieuwagi może zakończyć się poważnym wypadkiem. Warto także wspomnieć o dostosowaniu prędkości do panujących warunków na drodze i nie przekraczaniu tej dozwolonej oraz zachowania bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu.
Wszystkim kierującym przypominamy również, że wyprzedzanie przed lub na przejściu dla pieszych oraz omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się celem udzielenia pierwszeństwa pieszym, a także nieudzielne pierwszeństwa pieszemu na drodze są innymi powodami wypadków drogowych, tym razem z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dlatego pamiętajmy, aby przy dojeżdżaniu do przejścia dla pieszych zawsze zachować szczególną ostrożność. Widząc pieszego zwolnijmy, by w przypadku jego wejścia na jezdnię w sposób bezpieczny zatrzymać swój pojazd.
Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
kom. Marcin Świeży