Nie dla handlu ludźmi. Kolejne spotkanie wałbrzyskiego policjanta
Przestępstwo handlu ludźmi jako współczesna forma niewolnictwa stanowi jedną z najcięższych zbrodni, godzącą w podstawowe wartości człowieka, jakimi są wolności i godność ludzka. W ramach projektu Norweskiego Mechanizmu Finansowego pn. „Integracja dla bezpieczeństwa współpraca międzynarodowa w zakresie praw podstawowych” mł. asp. Paweł Łabuda z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu 05 maja odwiedził Integracyjny Domo dla Bezdomnych znajdujący się w Wałbrzychu przy ul. Pocztowej 20. W trakcie spotkania poinformował uczestników o zagrożeniach związanych z handlem ludźmi. Ponadto uczestnicy spotkania otrzymali ulotki informujące o miejscach pomocy dla ofiar handlu ludźmi.
Rozmawiając o handlu ludźmi, pamiętajmy, że nie jest on tylko związany z seksbiznesem, przymusową pracą czy też handlem organami. To także nielegalna adopcja, pornografia dziecięca, żebractwo, wykorzystywanie do celów przestępczych oraz wszelkie działania skierowane na wyzysk ludzi, naruszające prawo decydowania o sobie. Ofiarą może stać się każdy bez względu na wiek, płeć, czy pochodzenie. Środkiem do osiągnięcia przez sprawców celu jest między innymi stosowanie przemocy zarówno psychicznej, jak i fizycznej, gróźb, różnych form zastraszania. Osoby zajmujące się tym procederem nie działają w pojedynkę. To bardzo dobrze zorganizowana, hermetyczna grupa przestępcza, gdzie każdy ma do wykonania określone zadanie.
Pamiętaj ! Jeśli stałeś się ofiarą handlu ludźmi zwróć się do ekspertów Krajowego Centrum Konsultacyjno-Interwencyjnego. Udzielą informacji, konsultacji prawnej i wsparcia w kontaktach z właściwymi instytucjami. Po pomoc do pracowników Centrum można zwrócić się telefonicznie, bądź mailowo: tel. 22 628 01 20, email: info@kcik.pl.
Zespół Komunikacji Społecznej
Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu
asp. szt. Agnieszka Głowacka-Kijek