Dzwoń pod numer alarmowy 112 tylko w uzasadnionych przypadkach
Pod numer alarmowy dzwonimy, kiedy jesteśmy świadkami:
- pożaru
- kradzieży
- włamania
- wypadku drogowego
- przypadku użycia przemocy
- nagłego omdlenia lub utraty świadomości
- poważnego uszkodzenia ciała i silnego krwawienia
- przypadku porażenia prądem
- rozpoznania osoby poszukiwanej
- innych nagłych sytuacji zagrażających zdrowiu, życiu lub bezpieczeństwu i porządku publicznemu
Jak się zachować na miejscu zdarzenia?
Kiedy dzwonimy pod numer alarmowy pamiętamy, aby zadbać o własne bezpieczeństwo. Staramy się znaleźć miejsce, w którym będzie można przeprowadzić rozmowę bez zakłóceń. Czekamy do momentu zgłoszenia się operatora.
W trakcie rozmowy przekazujemy swoje dane personalne oraz opisujemy z jakiego typu zdarzeniem się spotkaliśmy. Podajemy jak najwięcej szczegółów, aby operator numeru alarmowego wiedział, które służby ratownicze wysłać na miejsce, np. wypadku.
Jeżeli jest to możliwe wskazujemy konkretną lokalizację oraz w miarę możliwości najszybszą drogę dotarcia do celu wysłanych służb. Następnie wykonujemy polecenia operatora i powiadamiamy go o ewentualnych zmianach na miejscu zdarzenia. Nie rozłączamy się dopóki obsługujący numer alarmowy sam nie zakończy rozmowy.
Mamy cały czas telefon komórkowy przy sobie, gdyż operator numerów alarmowych może się z nami skontaktować ponownie, gdyby służby ratownicze nie potrafiły odnaleźć miejsca zdarzenia. W sytuacji kryzysowej dbamy, aby bateria w odbiorniku nie rozładowała się.
Pamiętajmy!
Dzwońmy pod numer 112, gdy zaistniała sytuacja stwarza zagrożenie dla życia, zdrowia ludzkiego lub mienia. Wykonywanie połączeń pod wskazany numer alarmowy bez potrzeby spowoduje blokowanie linii osobom, które mogą potrzebować natychmiastowej pomocy, a także jest zagrożone wynikającymi z prawa sankcjami karnymi.
Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
kom. Marcin Świeży