reklama
kategoria: Kraj
9 czerwiec 2024

"Arkadius. Wielkie namiętności. Konfrontacje" - pierwsza na świecie wystawa kolekcji projektanta

zdjęcie:
fot. PAP
Pierwszą na świecie ekspozycję prezentującą historię twórczości Arkadiusa będzie można oglądać od niedzieli od godz. 15 w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Zaprezentowanych zostanie 14 kolekcji jednego z najsłynniejszych projektantów mody urodzonych w Polsce.
REKLAMA

Odważne kolekcje, urodzonego w 1969 r. w Parczewie, Arkadiusza Weremczuka (Arkadiusa) poruszyły świat mody przełomowych lat 2000. Zaprojektowane przez niego ubrania oraz dodatki nosiły gwiazdy muzyki i kina: Christina Aguilera, Ashanti, Bjork, Janet Jackson, Pink czy Adrien Brody, a w Polsce m.in. Kora. Porównywany był do Johna Galliano i Alexandra McQueena. Jego nazwisko pojawiało się na łamach największych magazynów poświęconych modzie.

"Projektant zderzał i łączył sacrum z profanum. Jego muzami była zarówno Matka Boska, jak i pracownica seksualna. Sięgał do źródeł wiary i religii, czyli do miłości, i za jej pomocą głosił pacyfistyczne idee i antydyskryminacyjne postulaty. Otwarcie opowiadał o seksie, erotyce, rozkoszy i innych wielkich namiętnościach" – powiedział Marcin Różyc, kurator pierwszej na świecie ekspozycji prezentującej historię twórczości Arkadiusa.

Wystawa "Arkadius. Wielkie namiętności. Konfrontacje" w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (CMWŁ) jest retrospekcją całej twórczości projektanta. Zaprezentowanych zostanie 14 największych kolekcji Arkadiusa, w sumie zgromadzono ponad 200 obiektów należących do zbiorów placówki.

Ekspozycja ma przeprowadzić widza przez najważniejsze motywy, jakie poruszał projektant podczas swojej aktywności artystycznej. Jak wskazali jej twórcy, w zaprezentowanych kolekcjach zwiedzający odnajdą fascynacje Arkadiusa mitologią, literaturą i sztuką, echa ludowości, nawiązania do natury, witalności, temat życia i śmierci czy wątki dotyczące kultury queerowej.

"Mam nadzieję, że ta wystawa pokaże wszystkim, że moda to bardzo ważna część naszego dziedzictwa kulturowego, coś co powinno gościć w muzeach na równi ze sztuką" – podkreśliła dyrektorka CMWŁ Aneta Dalbiak.

Na ekspozycji będzie można zobaczyć, m.in. pełną mitologicznych odniesień kolekcję dyplomową "Semen of the Gods", kolekcję "Lucina,O!", która jest metaforą narodzin projektanta, kolekcję "Queen of Sheba", której bohaterkami są ponadprzeciętne realne i boskie kobiety czy "Paulinę" inspirowaną polską wsią oraz postacią babci Arkadiusa.

Kolekcję uzupełniły obiekty pochodzące z najodważniejszych kolekcji, takich jak: "Prostitution", będącą afirmacją rozkoszy i pracy seksualnej, "The House of Pleasure", która porusza wątki miłości, ekstazy i mrocznej namiętności czy "Virgin Mary Wears The Trousers" odwołujące się do wizerunku Maryi z Dzieciątkiem. Jak podkreślił kurator, stanowią one przykład manifestacji wolności: płciowej, seksualnej, artystycznej, intelektualnej i duchowej.

Jak tłumaczyła dyrektorka łódzkiej placówki, wszystkie zaprezentowane na wystawie kolekcje należą do zbiorów Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. "Łącznie jesteśmy w posiadaniu ponad tysiąca obiektów" - dodała. Poinformowała, że przez wiele lat były przechowywane były u znajomego Arkadiusa w Szkocji, gdzie niszczały. "U nas zostały poddane gruntowej konserwacji i wzbogaciły kolekcję mody współczesnej, którą od wielu lat konsekwentnie budujemy" – zaznaczyła.

Kolekcjom i obiektom wyeksponowanym na wystawie towarzyszą dzieła współczesnych artystów: Radka Anais Laro, Sebulca, Łukasza Stokłosy i Ewy Wacherlohn. Ich prace są interpretacją zagadnień obecnych w twórczości Arkadiusa. Na ekspozycji zobaczyć można też tkaniny artystyczne ze zbiorów muzeum m.in. prace Joanny Hasior z lat 60. i 70. XX w.

Wystawę "Arkadius. Wielkie namiętności. Konfrontacje" będzie można oglądać do 27 lipca przyszłego roku.

Artsyta zrezygnował ze świata mody. Od 17 lat mieszka w tropikalnej części Brazylii, gdzie – jak przyznał – bardzo zbliżył się do natury. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ amac/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wałbrzych
0.2°C
wschód słońca: 07:20
zachód słońca: 16:01
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Wałbrzychu

kiedy
2024-11-23 12:00
miejsce
Stara Kopalnia, Wałbrzych, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-23 16:00
miejsce
Filharmonia Sudecka, Wałbrzych,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-23 17:00
miejsce
Stara Kopalnia, Wałbrzych, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-23 18:07
miejsce
Pod Pretekstem Art Cafe,...
wstęp biletowany